Mától él az uniós covid-igazolvány, cserélni kell a magyar védettségi igazolást
Július 1-jétől már az uniós oltási igazolás is elérhető az EU-n belüli utazásokhoz – közölték a koronavirus.gov.hu oldalon. Az angol-magyar kétnyelvű uniós Covid-igazolás digitálisan és papíralapon is elérhető – tartalmazza a közlemény.
Azoknak az állampolgároknak, akik az Európai Unión belül utazást terveznek, javasolják, hogy digitálisan töltsék le vagy az EESZT Lakossági portálra belépve nyomtassák ki az uniós Covid-igazolást – teszik hozzá. Az uniós Covid-igazolás az egész unióban egységes vizuális megjelenésű, kétnyelvű, digitális és papírformátumban is ingyenesen elérhető, QR-kóddal van ellátva.
Az igazolás nem minősül úti okmánynak, nem állítják ki hivatalból, és nem is küldik meg automatikusan. Az igazolást az uniós tagállamok nemzeti hatáskörben adják ki, de érvényessége az összes uniós tagországra kiterjed. A bevezetésével egy időben Magyarország a többi tagállamhoz hasonlóan szabad beutazást biztosít az uniós COVID-igazolással érkező külföldieknek – fűzik hozzá.
Arra biztatnak mindenkit, hogy elektronikusan töltse le az igazolást az immár májustól elérhető mobilapplikáción keresztül. A mobilalkalmazás neve: EESZT Lakossági (Apple/App Store), vagy EESZT alkalmazás (Google Play áruház). Az applikáció ügyfélkapus bejelentkezési adatokkal használható.
A mobil applikációk EU kompatibilis változatainak elérhetőségét az eeszt.gov.hu portálon teszik közzé. A jelenleg használt magyar jogszabályoknak megfelelő verziót le kell cserélni az új, EU-s jogszabályoknak megfelelő verzióra, ha azok megjelennek az alkalmazásáruházakban – ismertetik.
Szintén egyszerű módszer – írják -, ha az utazó az igazolást saját maga kinyomtatja otthon. Az igazolást TAJ azonosítóval rendelkezők az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) Lakossági Portálján (https://www.eeszt.gov.hu/hu/nyito-oldal) keresztül ügyfélkapus hozzáférésükkel bejelentkezve is letölthetik és kinyomtathatják. Emellett az igazolást papíralapon a kormányablakokban, valamint a háziorvosoknál lehet díjmentesen igényelni – teszik hozzá.
Felhívják a figyelmet, hogy a kormányablakokban akár előzetes időpontfoglalás nélkül is lehet ügyet intézni és az igazolvány kiállítása a kérelem után azonnal megtörténik. A papíron kiállított igazolványok pecsét és aláírás nélkül is érvényesek, mert a hitelességüket a rajtuk lévő QR-kód biztosítja.
Az utazóknak azt javasolják, hogy az igazolás ellenére az utazás előtt mindenképpen tájékozódjanak a célország által megszabott aktuális beutazási feltételekről, a tagállamok ugyanis saját hatáskörben speciális beutazási szabályokat határozhatnak meg, és nemzeti hatáskörben döntik el azt is, hogy mely vakcinát fogadják el. A célországban érvényben lévő esetleges speciális beutazási szabályokról a www.konzuliszolgalat.kormany.hu honlapon található meg minden információ.
Ki kaphat uniós covid-igazolványt?
Az EU Covid-igazolásra az jogosult, aki megkapta az oltást, vagyis legalább egy alkalommal beoltották, és az első oltástól számított egy év még nem telt el. Ugyan minden beoltott személy kaphat oltási bizonyítványt, függetlenül attól, hogy melyik koronavírus-oltást kapta, de a tagállamok határozzák meg, hogy mely vakcinákat fogadják el. Az EU Covid-igazoláson (mind az alkalmazásban, mind a letölthető, kinyomtatható változatban) az oltóanyag hivatalos neve és a gyártója is szerepel, amely nem azonos a hétköznapi életben használt vakcina megnevezésekkel. Ugyancsak saját hatáskörben határozzák meg a tagállamok, hogy a védetté minősítéshez hány oltás szükséges és az oltás után hány napnak kell eltelnie és az oltottság alapján meddig igazolják a védettséget – olvasható a közleményben.
Szintén jogosult az igazolásra (gyógyultsági igazolvány) az a személy, aki igazoltan átesett a fertőzésen. Az EU által megszabott feltételek szerint ez azt jelenti, hogy az utolsó pozitív eredményű, a koronavírus kimutatására szolgáló PCR-teszt vagy az uniós rendelet szerint elfogadható pozitív antigén gyorsteszt elvégzésétől számított 15 nap már eltelt és 180 nap még nem. Az ilyen típusú igazolvány maximális érvényessége 180 nap, de a tagállamok ennél rövidebb időpontot is megállapíthatnak.
Az uniós digitális Covid-igazolvány fentieken túl megkapott oltás nélkül, negatív teszteredmény alapján is kiállítható, ami az alkalmazandó népegészségügyi korlátozások értelmében több országban eleve követelmény a belépéshez. Oltás nélkül azonban jelenleg országonként változó a szabályozás, több ország saját “zöld listát” használ, így a mérsékelten fertőzöttnek nyilvánított országokból uniós igazolvány és vírusteszt nélkül is lehetővé tették a beutazást a turisztikai szektor életben tartása érdekében.
A gyógyultsági igazolványok kiállítása a Magyarországon kiállításra került védettségi igazolványoktól eltér, így nem minden esetben elég az átesettség ténye az uniós gyógyultsági igazolványoknál, ezt pozitív PCR teszttel kell igazolni. Felhívják a figyelmet, hogy azok esetében, akik negatív koronavírus teszttel rendelkeznek, a fogadó országok saját maguk határozhatják meg, hogy milyen érvényességű tesztre van szükség az adott országba történő belépéshez, ez lehet 24, 48, 72 órás, vagy ettől eltérő is. A Magyarországra történő belépéshez 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszt szükséges – írják.
Az ügyintézések, illetve az EESZT Ágazati Portál használata során felmerülő kérdések esetén az EESZT Kontakt Center kollégái a helpdesk.eeszt@okfo.gov.hu e-mail címen és a +36 (1) 920-1050 telefonszámon nyújtanak segítséget – tartalmazza a közlemény.
Forrás: MTI / Kitekintő
hírek innen, onnan
Hatadou Sako ellen aligha létezett ellenszer, az ETO nyerte a BL-rangadót
A női kézilabda Bajnokok Ligája hatodik fordulójában a címvédő Győri Audi ETO KC hazai pályán 31–27-es győzelmet aratott a Vámos...
3 látszólag ártalmatlan mondat, amit soha ne mondj ki a munkahelyeden
Vannak emberek, akik hajlamosak lekicsinyelni a munkahelyi eredményeiket és alábecsülni önmagukat. Így vannak olyan mondatok, amelyeket jobb,...
Itt az idő: késő ősszel van a legnagyobb esélye, hogy megfoganjon a baba
Gondolkoztatok azon, hogy ideje bővülnie a családotoknak? Jobb időpontot nem is találhattatok volna!
Accorde: megemelt európai részvénykitettségünket továbbra is tartjuk
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy...
„Elmehet mindenki a büdös fr*ncba” – döbbenetes, ami Brasch Bencével történt – videó
Az énekes videóban jelentkezett be a történtek után.
Csendes forradalom előtt áll a magyar vidék: változásra van szükség az aszály miatt
Több szempontból is változtatásra van szükség a visszatérő aszályok miatt ahhoz, hogy a mezőgazdaság működőképes maradjon.
Elképesztő csodamódszert vetettek be a poloskák ellen, már terjed a videó
Találtak egy megoldást, amivel könnyedén megszabadulhatunk a poloskáktól.
Óriástökkel zúzta porrá a kocsiját, videón a becsapódás
Egy három és fél évtizedes szerelem hullott a darabjaira.
Szikora Róbert a Halloweenről: „Annyira gáz, annyira nem magyar”
Szikora szerint a halloween idegen a magyar kultúrától.
Kábítószer-birtoklás miatt indult eljárás T. Danny ellen
Az értesülések szerint a 26 éves rappernél és barátnőjénél kokaint és amfetamint találtak.
Itt az év kihagyott helyzete: egy méterről hibázta el a ziccert a korábbi 80 milliós igazolás
Nicolas Pépé óriási helyzetet hagyott ki.
Családja elcsukló hangon osztotta meg: Távozott az élők sorából a legendás zenész
Az egész világ megrendült.
Sport
Meglepő vereséget szenvedett a Puskás Akadémia
Péntek este egy mérkőzést rendeztek az NB III-ban. Az Északnyugati-csoportban a Bicske hazai pályán 1–0-ra legyőzte a Puskás Akadémia II-t.
Soha nem látott özönvíz öntötte el New Yorkot, veszélyben a vasárnapi legendás maraton
Szerencsére már kisütött a nap, bizakodnak a rendezők.
Szenzációs hírt kapott Szoboszlai a Liverpool mai sorsdöntő meccse előtt
A magyar futballista óriási elismerésben részesült, a nemzetközi szaklap felülbírálta önmagát.
Ököllel ütötte arcon az egyik szurkolót a ZTE amerikai légiósa
Jericole Hellems megütött egy szurkolót a Kaposvár elleni meccs után.
51 éves a dzsungelbunyó, amit egymilliárdan láttak
A helyszínen 60 ezren, a televíziók előtt pedig egymilliárdan nézték a dzsungelbunyót, amelyen Muhammad Ali esélytelenként legyőzte az addig verhetetlennek vélt nehézsúlyú bokszvilágbajnokot. Az évszázad egyik le
„Nincs kifogás” – mondta Szoboszlaiék edzője, majd hat indokkal magyarázta a Liverpool összeomlását
A holland edző szerint nem rajta múlik a gyenge szereplés.
Szoboszlai neve ismét a védőknél került szóba a rangadóra készülő Liverpoolnál
Arne Slot Alexander Isak és Hugo Ekitiké helyzetére is kitért.
Közel a megegyezés: a Real Madrid brazil sztárja Franciaországba igazolhat
Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a Real Madrid a francia élvonalba adja kölcsön a brazil Endricket.
Olyan trend uralkodik az európai labdarúgás elitjében, amit a Liverpool képtelen elsajátítani
A Mersey-parti csapat egyik méretes gyengeségére az egész kontinensen nagyobb hangsúlyt fektetnek az elmúlt hónapokban.
Vége a románcnak. Lamine Yamal bejelentette, hogy szakított Nicki Nicole énekesnővel
A Barcelona szélsője, Lamine Yamal bejelentette, hogy véget ért kapcsolata Nicki Nicole énekesnővel. A pár mindössze három hónapig volt együtt.
Döntött a ZTE a szurkolóval verekedő kosárlabdázó ügyében
Gyors döntés született az ügyben.
Megütött egy szurkolót a Zalaegerszeg játékosa, klubja azonnal kivágta a keretből
Botrányba torkollott a péntek esti mérkőzés.
Bulvár
Csődbe ment a TV2 sztárja, teljesen elszegényedett
Durva titokra derült fény a csatornán megismert celebről.
Kemény üzenet érkezett Orbán Viktornak: Ez abszurd, ezt vonja vissza a jelenlegi magyar kormány, vagy egy új
Marie Bjerre dán európai ügyekért felelős miniszter szerint a kormányfő csak ürügyet keres.
Elfogadták a jogszabályt. Kerítésadó jön, minden méter kerítés után
Egy 2015 óta érvényben lévő jogszabály lehetőséget biztosít az önkormányzatok számára arra, hogy egyedi települési adókat vezessenek be olyan adótárgyakra, amelyeket nem sújt központi adóteher, és amelyeket j
Trump: Orbán Viktor mentességet kért az orosz szankciók alól, nem adtuk meg
De egyébként a barátja.
Csúnyán átvertek minket, csak színlelték a kivonulást és csapdát állítottak az oroszok 1956-ban
Úgy tettek, mintha támogatnák az eseményeket.
„Nem értettem, mit evett rajta Zimány Linda és Horváth Éva” – Ő volt Miló Viki titkos szerelme
Miló Viki szerint nem baj, ha valaki elsőre nem felel meg az elképzelt ideálnak – hiszen a valódi vonzalom gyakran a személyiség megismerésével születik meg. Az egykori profiboksz-világbajnok őszintén mesélt arról
Óriási a dráma: szakított Katalin hercegné és Vilmos herceg
Erre nem számítottunk
Óriási a riadalom Moszkvában, Ukrajna oda vágott az oroszoknak, ahol a legjobban fáj
Az ukránok az orosz energiainfrastruktúra szívébe csaptak bele, oda, ahol a „Stratégiai gyűrű” három vezetéke találkozik Moszkva közelében. Ezekben benzint, dízelt és kerozint szállítottak az orosz csapatoknak.
Áttörték a határt Lónyánál
Autóval áttörte a sorompót az ukrán–magyar határ nagypaládi átkelőjénél egy 38 éves, beregszászi ügyvéd, hogy Magyarországra meneküljön. Az esetről Vitalij Glagola ukrán újságíró számolt be a Telegramon,
Egymást váltva, hárman erőszakoltak meg órákon keresztül egy 18 éves nőt Szegeden
Aztán megüzenték neki: nyugodjon meg, nem lesz terhes.
Tragikus a helyzet, ennyi a nyugdíja a magyar tévésztárnak, akiért az egész ország odáig volt
Szomorú hírt közöltek az egykor mindenki által piedesztálra emelt sztárról.
"Kimentem a folyosóra, és már hullottak a könnyeim" - Krug Emília megható búcsúja - Fotók
Ma este kerül képernyőre Krug Emília utolsó ATV-n vezetett műsora, a Civil a pályán. A Nap Híre információi szerint megható, érzelmekben és könnyekben gazdag lett a búcsú.
blogmorzsák
Repülés, kutyatartás, húsfogyasztás - te lemondanál róluk?
A fogyasztók gyakran tévesen ítélik meg, hogy mindennapi szokásaik milyen mértékben járulnak hozzá a klímavédelemhez.
Maduro levele
Most nem lennék Lavrov, de Putyin sem: bárhogyan is határoznak Venezuelával kapcsolatban, rossz lesz a döntés.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell készülni ma és holnap Budapesten
- Óvjuk adatainkat úgy, mint a pénztárcánkat
- Két hétvégén is változik a vonatok közlekedési rendje


